Thanks To All Who Participated in the Masters Championship of Amateur Brewing XVIII Championship

There were 165 entries judged and 138 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

About the MCAB XVIII Championship

This is competition is the championship round for the Masters Championship of Amateur Brewing 2015 circuit winners. Only MCAB XVIII qualified brewers or teams will be allowed to participate. Additional details can be found here.

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Polar Vortex 12C: Baltic Porter Marquette Homebrewers

Best of Show – Grand Champion Award

The Grand Champion award goes to the brewer with the most medal points earned in the finals event.

Brewer(s) Entry Name Style Club
Tim Thomssen 3 Gold Medals And 3 Silver Medals 1D: Munich Helles Lincoln Lagers!

Winning Entries

Table 1: Standard American Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Shane Brooks Sunset 6A: Cream Ale North Florida Brewers League
2nd Joe Kotvan Lumberwagon Lager 1B: Standard American Lager
3rd Wayne Doucette Lynn’s Lager 1B: Standard American Lager River City Brewers

Table 2: Pale Bitter European and Czech Lager (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Trey Lovelace Hooked On Pils 2A: German Pilsner (Pils) Carolina Brewmasters
2nd Robert Burger Lawnmower Kolsch 6C: Kolsch Underground Brewers of Connecticut
3rd Jon Goff Nikki’s Pilz 2A: German Pilsner (Pils) Barley Coherent

Table 3: Pale Malty European Lager (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Hayseed Helles 1D: Munich Helles Lincoln Lagers!
2nd Jared Mathys Munich Helles 1D: Munich Helles Central Wisconsin Vintners and Brewers
3rd Jeff Muse The Helles You Say 1D: Munich Helles St. Louis Brews

Table 4: Amber Malty European Lager (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen The Big "O" 3B: Oktoberfest/Marzen Lincoln Lagers!
2nd Adam Meyers Honeymoon FestBier 3B: Oktoberfest/Marzen Chop and Brew
3rd William Ellis Here Comes A Regular Bock 5B: Traditional Bock

Table 5: Amber Bitter European (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Christopher Owen Druid’s Altbier 7C: Dusseldorf Altbier LAGERS
2nd Joe Edidin Vienna Lager 3A: Vienna Lager Tennessee Valley Homebrewers
3rd Rob Yeo
Co-Brewer: Brian Jaszewski, Eric Morris, Tom Nieman, Greg Worzalla
Last Waltz 3A: Vienna Lager Brewligans

Table 6: Dark European Lager (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Drunkel Tim 4B: Munich Dunkel Lincoln Lagers!
2nd Keith Wright The Schwarzenator 4C: Schwarzbier Red Earth Brewers
3rd Brady Smith Dark Star Lager 4C: Schwarzbier Circle City Zymurgy

Table 7: Strong European Beer (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Polar Vortex 12C: Baltic Porter Marquette Homebrewers
2nd Doug Schmidt D/E Bock 5C: Doppelbock Boston Worts
3rd Jen Jordan Doppelbock 5C: Doppelbock San Francisco Homebrewers Guild

Table 8: British Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Paul Nanian Ecdysiast 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Demented Fermenters
2nd Keith Bradley
Co-Brewer: Pam Bradley
Pam’s Special Bitter 8B: Special/Best/Premium Bitter Austin
3rd Matthew Cogburn Restoration ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Big Country Homebrewers Assoc

Table 9: Brown British (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Compton Mildly Offensive 11A: Mild Foam Blowers of Indiana
2nd Nathan Compton Porterchic 12A: Brown Porter Foam Blowers of Indiana
3rd Jeff Muse South Side Brown 11C: Northern English Brown Ale St. Louis Brews

Table 10: Scottish, Irish, Dark British Beer (11 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ben Schreiner Riona Red 9D: Irish Red Ale Bull falls Homebrew Club
2nd Tim Thomssen McLaughlin’s Scottish 70 9B: Scottish Heavy 70/- Lincoln Lagers!
3rd Zachary Fritts Begbie’s Piss 9A: Scottish Light 60/- Midnight Carboys

Table 11: Strong British Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Bryan Franklin Speirling 9E: Strong Scotch Ale Redstick Brewmasters
2nd Tim Thomssen Crusty Old Hayseed 19A: Old Ale Lincoln Lagers!
3rd Rob Yeo
Co-Brewer: Brian Jaszewski, Tom Nieman
Old Tod 19B: English Barleywine Brewligans

Table 12: Pale American Beer (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Hill Kiss The Sun 10A: American Pale Ale
2nd Tim Thomssen Cheech & Chong 10A: American Pale Ale Lincoln Lagers!
3rd Derrick Flippin The Wooden Ships Were A Hippy Dream 10A: American Pale Ale Noble Order of the Tenuously Affiliated Homebrew Club
HM John Mulligan Once Blonded Twice Shy 6B: Blonde Ale Glass City Mashers

Table 13: Amber and Brown American Beer (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Pete Train Connor’s Amber 10B: American Amber Ale Bay Area Mashtronauts
2nd John Mulligan Don’t Flush Down The Brown 10C: American Brown Ale Glass City Mashers
3rd Russell Reed Quercus Virginianus 10C: American Brown Ale Fellowship of Oklahoma Alemakers

Table 14: American Porter and Stout (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz RIS VIII 13F: Imperial Stout Marquette Homebrewers
2nd Jason Erfle Russian Imperial Stout 13F: Imperial Stout Seven City Brewers
3rd Steve Schember PortUR 12B: Robust Porter Boston Wort Processors

Table 15: IPA and Strong American (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brett Lincoln The Great Emancipator 19C: American Barleywine Jack of All Brews
2nd Scot Schaar Sasquatch 19C: American Barleywine Rivers Edge Fermentation Society
3rd Rob Yeo
Co-Brewer: Brian Jaszewski, Eric Morris, Tom Nieman, Greg Worzalla
NE IPA 14B: American IPA Brewligans

Table 16: European Sour Ale (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Amos Browne
Co-Brewer: Jessica Tizzard
This Is Not A Gueuze 17E: Gueuze CHBG
2nd Barrett Tillman BlackManBrew.Com 17D: Straight (Unblended) Lambic north texas homebrewers association
3rd Robert Kausch
Co-Brewer: Ian Martin Michael Christian Jeremiah Burke Shaun Yestness Joe Kesner Brian Wass Aaron Rich
When Flanders Failed 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin Rock Hoppers

Table 17: German Wheat Beer (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Bradley
Co-Brewer: Pam Bradley
On The Sly 15C: Weizenbock Austin
2nd Mac Butcher Hefeliscious 15A: Weizen/Weissbier Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)
3rd Ross Harper Why Not A Weizenbock 15C: Weizenbock Red Earth Brewers

Table 18: Trappist, Belgian Ale, and Strong Belgian (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Charlie Milan Garded Biere 16D: Biere de Garde Redstick Brewmasters
2nd Jacob Voss Lost In The Dark 18E: Belgian Dark Strong Ale St. Louis Brews
3rd Matt Conner Yeah Yeah Yeah (Cause I’m A Blonde) 18A: Belgian Blond Ale Red Earth Brewers

Table 19: Smoked and Wood (8 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Merz Smoky Time 22B: Other Smoked Beer Marquette Homebrewers
2nd Mark Todd Wee Bit ’O Rye 22C: Wood-Aged Beer Cane Island Alers
3rd Brian Burke Running Squirrel Barrel-Aged Coffee Chocolate Stout 22C: Wood-Aged Beer Boston Wort Processors

Table 20: Belgian Specialty (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Starsiak Easty 6 16E: Belgian Specialty Ale MASH HOLES
2nd Nicholas Slay Barrel Brett Muscat Farm 16E: Belgian Specialty Ale St Louis Brews
3rd Amos Browne
Co-Brewer: Jessica Tizzard
Spelt From Sibyl’s Leaves 16E: Belgian Specialty Ale CHBG
HM Robert Horst Key Lime Sour Blonde Ale 16E: Belgian Specialty Ale BASS